Книга — одне з найбільших див, створених людиною. З книги ми дізнаємося про минуле та день сьогоднішній, вона веде нас у захоплюючу подорож по країні Знань:
Наприклад на світі були кам'яні книги. Це закони вавілонського царя Хаммурапі, записані за 2000 р. до н. е. на кам'яному стовпі висотою 2 м., вагою 10 т. Сьогодні цей текст можна розмістити на 50 сторінках середнього розміру.
Найбільше видання в світі – багатотомна збірка „Акти і публікації Британського парламенту 1800 – 1900 рр.” вагою 31 т. Щоб їх прочитати треба 6 років затратити. На оправу цих книг пішла шкіра 34 тисячі кіз. Найбільша у світі книга – німецький атлас 1661 року вагою 120 кг. Також німецькими поліграфістами видано найменшу книжечку форматом 2 мм.
А перлиною слов'янської поліграфії є книжка байок Леоніда Глібова, що була видрукована 140 років тому, розмір якої трохи більший за звичайну марку.
Найдорожча книга в світі є Біблія 1455 р. виготовлена на пергаменті. У 1926 р. американець Уолте заплатив за неї 350 тисяч доларів. На даний час вона знаходиться у Вашингтоні в бібліотеці Конгресу як національна цінність.
Найменша книжка - "Кобзар" Т. Г. Шевченка, створена українським майстром М. Сядристим: її площа — 0.6 кв. мм. Сторінки настільки тонкі, що перегортати їх можна лише кінчиком загостреного волоска. Зшито книгу павутинкою, а обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника. У книжці – 12 сторінок, на кожній – 8 віршованих рядків. Дві сторінки – з ілюстраціями: портрет Т.Г. Шевченка та копія малюнка «Батькова хата».
Також ми знаємо про мудрого чоловіка на ім'я Нестор літописець. Крім цього літопису Україна прославилася такими літописами як „Повість минулих літ” „Галицько – Волинським літописом”, рукописним Рейнським Євангелієм, Остромирівським Євангелієм, Чудовським Псалтирем, Ізборником Святослава 1073 р., Мстиславовим Євангелієм 1100 р. та ін.
А ще Україна пишається рукописною книгою, написаною руською княгинею Євпраксією (онукою Володимира Мономаха). Її книжка – це своєрідна енциклопедія лікарських знань 12 ст.
Ярослав Мудрий заснував у 1037 р. першу бібліотеку у Київській Русі. Бібліотека Ярослава Мудрого знаходилася при Софіївському соборі у Києві. У соборі сиділи монахи, вони вручну переписували книги, виводили кожну букву, а великі букви оздоблювали орнаментом, політурки книг – коштовним камінням, золотом і сріблом. Такі книги коштували дуже дорого, а придбати їх могли заможні люди. Бібліотека Ярослава Мудрого налічувала понад 950 томів.
Є багато див на землі, створених природою і зроблених людиною. Та чи не найбільше диво з див – книга. У ній весь неосяжний світ. Як незгасимий смолоскип освітлює шлях людині книга.
Вислови відомих людей про важливість читання книг:
- Я впевнений: книгу ніщо не замінить в майбутньому, так само як ніщо не могло замінити її в минулому. © Айзек Азімов
- Читання надзвичайно допомагає, а книги — хороша компанія, якщо взяти самі відповідні. © Луїза Мей Олкотт
- Справа не в кількості прочитаних сторінок, а в кількості викликаних ними думок. © Паулу Фрейре
- Книгу замінити нічим не можна. Незважаючи на новітні відкриття, нові види збереження інформації, не поспішаймо розлучатися з книгою. © Дмитро Лихачов
- Всякого роду грубість тане, немов на вогні, під впливом щоденного читання хороших книг. © Віктор Гюго
- Хто багато читає і багато ходить, той багато бачить і багато знає. © Мігель де Сервантес Сааведра