19 травня в Україні відзначається День пам’яті жертв політичних репресій.

Указом Президента від 21 травня 2007 року встановлено вшановувати пам’ять жертв політичних репресій щорічно у третю неділю травня з метою  привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології.

Кількість жертв політичних репресій в Україні не злічити. Це неймовірні цифри. Деякі фахівці вважають, що за період від початку 20-х і до кінця 80-х років ХХ століття, тобто за час правління більшовицько-комуністичного режиму, в Україні було заарештовано майже півтора мільйона осіб (із них понад 50% – українці). Величезну кількість із них розстріляли; усі інші пройшли тюрми, заслання, вислання (майже три мільйони українців), каторгу, табори, примусово побували в психіатричних закладах.

Терор і репресії вразили майже всі верстви українського населення: науковців, політиків, військових, священників, представників культури, селянство. Особливо тяжкою і болісною спадщиною минулого стали масові репресії, які чинились сталінським режимом та його прибічниками в Україні у 1930-х роках. Протягом 1937–1938 років було  заарештовано 198 918 осіб, з яких близько двох третин засуджено до розстрілу. Решту було відправлено до в’язниць і таборів.

19.05.2024 р. у Природничо-гуманітарному фаховому коледжі М. М. Ходанич провела заняття-реквієм для студентів-першокурсників. Викладачка історії розповіла, що однією з найкривавіших стала ніч у Києві з 18 на 19 травня 1938 року, коли у в’язницях НКВС було розстріляно 563 людини. Трагедія Биківні стоїть в одному ряду з такими злочинами, як Аушвіц, Бухенвальд, Дахау, Бабин Яр та Катинський розстріл. Історики  встановили імена понад 19 тисяч розстріляних громадян з Биківнянського поховання.

Рф є наступницею цих людиноненависницьких практик – вона виправдовує і глорифікує сталінський режим, нарощує і вдосконалює репресивну політику, жертвами якої уже стали тисячі мешканців окупованих територій. Історія має властивість повторюватися. І, на жаль, нині російська окупаційна влада знову незаконно утримує українських політв’язнів.

У День пам’яті жертв політичних репресій ми згадуємо всіх, хто боровся і бореться за вільну та незалежну Україну.