24 жовтня, у переддень написання «магічного» Радіодиктанту національної єдності, студенти-другокурсники спеціальності «Туризм і рекреація» з ініціативи викладача української мови та літератури Інни Шаркань відвідали Народний літературний музей Закарпаття, де на них чекала не менш «магічна» мовознавчо-літературна виставка до Дня української писемності та мови.

Шлях через Ужгородський ботанічний сад особливо надихнув студентів на поетичні розмови, роздуми про цінне й важливе.

У філії Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая студенти взяли участь в урочистому відкритті виставки «Королівське Євангеліє: текст і контекст у вимірах часу». На заході, приуроченому до Дня української писемності та мови, представили відвідувачам унікальну пам’ятку української писемності початку XV ст.

Заслужений працівник культури України, письменник та літературний діяч Василь Густі розповів історію визначальної пам’ятки. Королівське Євангеліє було створено 1401 року Станіславом Граматиком у замку Нялаб, що на території сучасного селища Королево. Довгий час доля манускрипту залишилася невідомою, поки у 1951 році його не виявив архімандрит Василій (Пронін) у бібліотеці Мукачівського монастиря. Згодом, у 1961 році, рукопис передали до Закарпатського обласного краєзнавчого музею. До вивчення пам’ятки професор Василь Німчук об’єднав велике коло вчених, які на конференціях, семінарах та інших наукових заходах вивчали пам’ятку не тільки в мовознавчому контексті. На виставці було представлено факсимільне видання Євангелія, створене у 2016 році. Проєкт реалізувала команда фахівців під керівництвом кандидатки мистецтвознавства Одарки Долгош-Сопко.

Особливо цінним для студентів виявилося тримати примірник Євангелія в руках: про це вони написали того ж дня у своїх соцмережах…

Експозиція містила також літописи України, що передували створенню Королівського Євангелія, та пізніші рукописи, які ілюструють розвиток української писемності.

Запрошені гості – Віктор Кравчук, заступник директора Департаменту культури Закарпатської ОВА, та Марина Чепа-Марковці, представниця Департаменту стратегічних комунікацій – підкреслили історичну цінність пам’ятки та важливість збереження й вивчення таких артефактів як доказу давньої історії української нації.

Зі студентами коледжу поспілкувався й директор музею Франциск Ерфан, який відзначив важливість залучення молоді до вивчення культурної спадщини.

Також студенти мали унікальну можливість ознайомитися з іншими чинними музейними виставками.

Експозиція «Молоді поетичні голоси незламного Харкова» неабияк зацікавила студентів, для яких Харків – рідний дім. Щемливим до сліз було представлення уламків зброї з Харківщини та прапор України з підписами наших славних оборонців.

Далі екскурсія продовжилася в приміщенні Народного літературного музею Закарпаття, де засновник і директор установи поет Василь Густі розповів студентам про цікавинки з життєвих сторінок Ф. Потушняка, А. Патруса-Карпатського, І. Чендея, В. Ладижця, В. Вароді, а також про закарпатських лауреатів Шевченківської премії. Родзинкою зустрічі стали експонати письменницьких знарядь: від гусячого пера до друкарської машинки.

Позитивна атмосфера зустрічі сприяла змістовному діалогу, тому студенти питали порад у досвідченого літератора щодо старту письменницької діяльності, щодо джерел пошуку натхнення.

На завершення зустрічі викладачка української мови та літератури Інна Шаркань разом зі студентами подякувала директорові Народного літературного музею Закарпаття письменнику Василеві Густі за підготовку змістовної експозиції та цікаві розповіді про літературне Закарпаття.